Duże przeszklenia w domu – wady i zalety
Coraz więcej osób decyduje się na duże przeszklenia w swoim domu, aby cieszyć się naturalnym światłem słonecznym. Dużymi oknami zyskujemy też wrażenie przestronności i jasność mieszkania. Czy jednak duże przeszklenia to rzeczywiście same zalety? Przyjrzyjmy się bliżej plusom i minusom tego rozwiązania.
Zalety dużych okien
Niewątpliwie główną zaletą dużego przeszklenia jest wprowadzenie do wnętrza większej ilości światła naturalnego, co sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić na energii elektrycznej i ogrzewaniu. Ponadto, duże okna pozwolą nam lepiej obserwować otoczenie i cieszyć się widokiem zewnętrznym. Duże przeszklenia mogą być także nowoczesnym elementem dekoracyjnym, którego nie można pominąć w aranżacji wnętrza. Warto również wspomnieć o tym, że odpowiednio dobrane okna mają przeważnie wysoki współczynnik przenikalności cieplnej, dzięki czemu możemy osiągnąć lepszą izolację termiczną.
Wpływ na mikroklimat
W czasie letnich upałów duże okna mogą sprawić, że wnętrza domu przegrzewają się, co z kolei może prowadzić do niezdrowego mikroklimatu. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą temu zaradzić, takie jak żaluzje zewnętrzne czy rolety. Warto także pomyśleć o zastosowaniu w oknach szyb o niższym współczynniku przenikania ciepła, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń. Z drugiej strony, w chłodniejszych miesiącach duże przeszklenia mogą sprzyjać utrzymaniu ciepła wewnątrz budynku, jeśli zostaną wykorzystane rozwiązania takie jak termoizolacyjne szyby i ramy okienne.
Nasza firma, która zapewnia okna w Obornikach, Szamotułach, Wronkach i okolicach, oprócz wysokiej jakości produktów gwarantuje również fachowe doradztwo. Pomagamy naszym klientom dobrać takie rozmiary i specyfikę przeszkleń, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Wyższe koszty i potrzeba dbałości
Jednym z minusów dużych przeszkleń może być ich wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych okien. Duże okna mogą także wpływać na koszty eksploatacyjne budynku, chociaż odpowiednio dobrane materiały często te różnice niwelują. Ponadto większe przeszklenia wymagają większej dbałości o czystość – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.